BLOGGER

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Zaman içerisinde peteklerin iç yüzeyinde yada yerden ısıtma borularında biriken kireç, çamur, balçık ve korozyon atıkları birikerek ısıtma verimimin düşmesine neden olur. Isıtma sisteminizde oluşan bu kirliliklerin özel makine ve kimyasallarla temizlenmesi ve sistemden uzaklaştırılması işlemine petek temizliği adı verilmektedir.

Peteklerinizin, Radyatörünüzün Kirlendiğini Nasıl Anlarsınız ?

- Peteklerinizin üzerinde ısınmayan bölgeler varsa,

- Peteklerinizin üst kısmı ısınmıyorsa,

- Musluklarınızdan çok az veya hiç su gelmiyorsa,

- Peteklerinizden siyah veya koyu kahve renkli ve pis su geliyorsa,

- Kombiniz sesli çalışıyorsa veya sıcak suyunuz düzensiz geliyorsa,

- Yerden ısıtma sistemlerinde bölgesel ısınma problemleri varsa,

- Dairenizdeki en son petek ısınmıyorsa petekleriniz kirli demektir.

Etkili ve Doğru Petek Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Petek temizliğinin doğru bir şekilde yapılması ve arızalara mahal vermemek için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunlar;

Kombi kapatılır ve kalorifer tesisatı giriş çıkış vanaları kapatılır.

Amaç: Temizlik esnasında tesisattan çıkacak kireç tortu gibi maddelerin kombinin içerisinden dolaşarak filtreleri eşanjör, sirkülasyon pompası gibi hassas malzemeleri tıkaması yada bozmasını engellemek.

Petek Temizleme Makinesi banyodaki havlupan yada petek sökülerek onun yerine tesisata bağlanır.

Petek temizleme makinesini sadece banyodan mı bağlayabiliriz?

Makineyi tesisatın herhangi bir yerinden yada kombinin altından tesisata bağlayabilirsiniz.

Sebebi: Banyodan bağlamamızdaki sebep temizlik yaparken hem temiz su musluğu lazım hem de bir pis su gideri gerekiyor, bunları aynı anda bulabileceğimiz yer banyodur. Aynı zamanda temizlik yaparken oluşacak kirlenmenin temizlenmesi kolaydır. Halı veya parke üzerinde temizlik yaparken dökülecek su yada kimyasal büyük zararlar açabilir.

Kombi kapatılıp makine bağlantıları yapıldıktan sonra bütün petekler açık bir şekilde 10 dakika makinanın çalıştırılması sağlanır.

Temiz su musluğu açılarak makinaya temiz su alınır, makinede temiz suyu tesisata basarak kaba pisliğin atılmasını sağlar. Tesisattaki kaba pislik ve çamurlaşma tamamen atılana kadar işleme devam edilir.

Tüm tesisattaki kaba pislik atıldıktan ve tesisat temiz suyla doldurulduktan sonra tahliye ve temiz su dolum hortumları sökülür. Tesisattaki ve makine içerisindeki su 30-40 °C ‘ye kadar ısıtılır.

Sebebi: Tesisattaki kireç tortuların yumuşatılması ve kimyasalların sıcak suda daha etkin temizlik yaptığından dolayı.

Tesisat temizleme için geliştirilmiş kimyasalı tesisatın büyüklüğüne göre hesaplanarak tesisata yeteri oranda kimyasal eklenir. Kimyasalın oranı 1/100 ‘dür, yani 1 litre kimyasal 100 litre suya kadar seyreltilebilir.

Kimyasal eklendikten sonra tesisattaki suyla karışması için bütün petekler açıkken 5-10 dk. makine çalıştırılarak sirkülasyon yapılır.

Kimyasal tesisata yayıldıktan ve suyun sıcaklığı ayarlandıktan sonra, tesisattaki bütün peteklerin vanaları kapatılır ve sadece tek bir peteğin vanaları açılarak temizlik işlemine başlanır.

Açık olan petek iyice temizlendikten sonra kapatılır ve bir sonraki petek açılarak sırasıyla bu şekilde devam edilir.

Tüm peteklerdeki temizlik işlemi tamamlandıktan sonra durulama işlemine geçilir. Durulama işlemine başlamadan makinenin filtresini temizliyoruz, sisteme temiz su basılarak sistemdeki kimyasallı ve pis suyu atıyoruz. Sistemde kimyasallı ve kirli su kalmayacak şekilde sökülen kireçleri de sistemden atana kadar iyice durulamak yapıyoruz.

Tesisata temiz su beslemesi bittikten sonra sistem koruma kimyasalı ilave edilir. Sistem koruma kimyasalı tesisatınızda ve kombinizde bulunan bütün parçaları korur, korozyona uğramasını engeller. Sudan gelen kirliliklerin oluşmasını geciktirir ve sisteminizin daha uzun süreli temiz kalmasını sağlar. Böylece tesisatınızın ve kombinizin ömrü uzamış olur. kirlilik oluşumu gecikeceğinden doğal gaza daha az para ödersiniz.

Sistemi kombiye bağlamadan önce kombi filtresi de temizlenir. Daha sonra kombi bağlantıları yapıldıktan sonra kombi çalıştırılır ve sistem basıncı 1.5 bar olana kadar su takviyesi yapılır. Kombi çalıştırıldıktan sonra bütün peteklerin havası alınır ve peteklerin ısınması kontrol edilir.

Kalorifer tesisatı sorunları ve çözüm önerileri, Kalorifer peteği neden hava yapar?, İçinde hava olan petek ısıtmaz mı?, Peteğin içinde hava olduğunu nasıl anlarız?, Peteğin havası nereden alınır?, Hava alma valfini nasıl açabiliriz?, Valften su gelene kadar işlemi sürdürelim mi?, Kalorifer peteğinin havasını alırken nelere dikkat edelim?, Hava alma işleminin ne kadar sürede bir tekrarlanması gerekir?, Petekler ısınmıyorsa sorun nerededir?, Peteklerin içinde hava olabilir mi?, Borularda sorun olabilir mi?, Vanasında sorun olabilir mi?, Sistemde yeterince su yoksa ne yapılmalı?, Sorunun neden kaynaklandığını nasıl anlarız?, Kat kaloriferi sistemine nasıl su verilir?, Kombinin hangi vanasından bunu yapabiliriz?, Kalorifer tesisatındaki suyun basıncı nasıl olmalı?, Basınç yetersiz olursa ne olur?, Basınç fazla olursa ne olur?, Tesisatın su basıncını nasıl düşürebiliriz?, Petek ve borularda zamanla pas ya da tortu birikmesi nedeniyle sorunlar ortaya çıkabilir mi?, İçinde tortu biriken radyatörler yakıt tüketimini artırır mı?, Kalorifer peteklerinin ne kadar sürede bir temizlenmesi gerekir?, Kalorifer peteklerinin içini nasıl temizleyebiliriz?, Radyatörleri yerlerinden sökmek mi gerekir?, Bunun pratik bir yolu var mı?, Kalorifer vanaları neden damlatır?, Damlatan kalorifer vanasını değiştirmek mi gerekir?, Değiştirmeden nasıl tamir edebiliriz?